Shure SM58: Микрофонът чудо
„Какво е това нещо?“ – си казал Дъг Райън, жител на Нюфаундленд, когато забелязал някакъв предмет да лежи по средата на пътното платно, докато шофирал към дома си. Щом излязъл от автомобила си, за да провери, той осъзнал, че подозренията му били правилни и мистериозният предмет наистина бил микрофон. Озадаченият откривател го взел вкъщи и записал няколко вокала. По неговите думи, микрофонът работил чудесно, въпреки че бил прегазен от многоброен брой превозни средства, преди да бъде спасен…
Това е една от историите за издръжливостта на микрофоните на Shure, които се разказват надлъж и нашир, но това далеч не е първият път, в който SM58, бил подлаган на изпитанията на безмилостната естествена среда. Освен лабораторните изследвания, за които ще ви разкажем след броени изречения, микрофонът оцелява в ръцете на някои от най-известните рок изпълнители, което си е изпитание само по себе си. Включително и в тези на темпераментният Роджър Долтри, вокалистът на групата, която е известна с редовното публично потрошаване на музикалните си инструменти и пособия – „The Who“. Неунищожимият микрофон е преминал не само през теста на времето, но и през някои от най-безкомпромисните и (честно казано!) ужасяващи тестове в контролирана среда. Не случайно това е най-честият избор на рокерите!
Всичко стартира през Втората световна война, когато фирмата започва да снабдява американската армия с микрофони. Огромната отговорност изисква стриктни мерки и Shure започват да подлагат микрофоните си на военни стандарти за качество, които остават в основата на работа и тестване на марката. И, въпреки че в днешни дни технологията е модернизирана и роботизирана, стандартите и тестовете, на които подлагат продуктите си остават изключително безпощадни и безкомпромисни. Още, когато екипа на фирмата създава най-издръжливият микрофон в света през началото на 60-те години, те го тестват, като го изпускат от различни височини, готвят го, замразяват го, потапят го във вода и изпробват границите му по всевъзможни начини.
Но нека превъртим директно към сочната част и надникнем в лабораторията на Shure в днешни дни, за да видим на какви изтезания екипа им подлага студийния микрофон, за да го превърне в желязната легенда, която познаваме.
“Stand и Hand Drop Test”
Микрофонът бива многократно изпускан върху твърда повърхност под различни ъгли, като след всяко изпускане, бива проверяван за повреди.
Влагоустойчиви тестове
Микрофонът бива подлаган на продължително излагане на солена мъгла, за да се установи дали би ръждясал или повредил преждевременно, при екстремни условия.
Температурни тестове
Любимият микрофон на рокерите трябва да може винаги да е под ръка, включително и по време на турнета, затова температурните тестове са изключително важни. Единият се нарича “Heat/Cold Test“. Микрофонът бива оставян за продължително време в екстремно ниски и след това екстремно високи температури. А вторият температурен тест, който бива извършван в лабораторни условия е бързата и екстремна смяна на температурата. Той се нарича “Temperature Shock Test”.
Но, ние ви обещахме идеи за това как сами да подложите на изпитание вашият Shure. За да вдъхновим въображението ви ще ви разкажем историята за унищоженият SM58…
Хванахте ли се? Засега такъв няма! Но, през 2007, екип от шведски журналисти правят всичко възможно да стигнат дотам, като целта им е да създадат YouTube сензация, унищожавайки микрофона. Те го подлагат на безмилостни тестове, като го изпускат върху различни повърхности от различни ъгли, подлагат го на „бирена баня“, използват го, като чук за забиване на пирони, оставят го във фризера в продължение на 24 часа, стоплят го като го поставят в микровълнова печка за 20 секунди на висока степен, прегазват го няколко пъти с „Ford Focus“, а като за черешка на тортата го погребват за една година. След като „възкресяват“ микрофона 12 месеца по-късно, двамата редактори на аудио списанието съобщават, че микрофона продължава да работи добре. И наистина създават онлайн сензация, с разликата, че вместо да го унищожат, го обявяват за "най-издръжливият микрофон в света".
Чуйте историята за SM58 и пожара, както и още любопитни факти за микрофоните на Shure, в това интервю с Елена Тренчева – човекът, който се грижи продуктите на Shure да достигат до всички в България.
Ето още няколко интересни видеа с Майк от eкипа на Shure, в които ще можете да се насладите на безпощадни хвърляния и още безкомпромисни изпитания:
Споделете в коментарите и вашите Shure истории! През какви тестове на ежедневната среда е преминал вашият SM58?
Остави коментари
Бележка: HTML не е преведен!