
Shure и въглеродните микрофони
Знаете ли кой е бащата на първия въглероден микрофон, който е позволил пренасянето на глас на дълги разстояния и е в основата на съвременните телефони? Вероятно името на Едисън веднага изниква като един от големите технологични изобретатели живял в края на 19-ти век и началото на 20-ти. И макар първият патент за въглероден микрофон в САЩ да е даден именно на него след дълга съдебна битка с Емил Берлинер, за истинският "баща" на микрофона всъщност се счита англичанинът Дейвид Хюс, който създава един от първите въглеродни микрофони през 70-те години на по-миналия век. Но вместо да намери начин да го патентова, той търси начин да сподели технологията си със света... заедно с думата "микрофон", която също е негова заслуга. На снимката виждате технологичното чудо от 1933 година - Shure Model 5, популярно решение за времето си, ползвано като компонент в системи за публични обръщения.
Въглеродните микрофони водят началото си още от края на 19-век покрай развитието на "телефоните" и технологията за пренасяне на глас на големи разстояние, но по-интересен факт е че те продължават да бъдат ползвани активно близо век след създаването си. В действителност те продължават да бъдат ползвани активно в телефоните до 80-те години на миналия век, така че вероятно немалко от вас са ги ползвали без дори да го осъзнават. Shure произвежда въглеродни микрофони над 80 години, още от ранните години на компанията до не толкова далечната 2015. Тогава Shure Model 104C е спрян от производство, но все още се ползва на нефтени платформи и в миннодобивната индустрия по цял свят. Един от първите и особено популярни за времето си въглеродни микрофони на компанията - Model 5 е дебютирал още през 1933 година, само 8 години след основаването на Shure.
Въглеродните микрофони са създадени с цел пренос на глас на дълги разстояния и това остава тяхното основно приложение над 90 години - използването им в телефонни апарати. Спецификата на тяхната конструкция предлага много достъпно, добро като качество и издръжливо като надеждност решение за пренос на глас. Те обаче не са особено подходящи за други приложения, където се използва различен тип технология за микрофона, която се представа много по-адекватно. Ето как звучи глас, записан с помощта на въглероден микрофон Shure T17 произведен през далечната 1943 година:
https://soundcloud.com/shureinc/022120_t17b_michael/s-wwaTUWUi3uf
Този кратък звуков клип може да ви даде ясна представа за това какво ниво на качество за гласов запис предлага тази технология – определено не е за студиен запис на музикални изпълнения. Въглеродните микрофони обаче заемат много важно място в историята, защото именно те дават възможността телефоните да станат масово достъпни и използвани като удобно средство за комуникация по целия свят.